header banner
Default

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, deprem bölgesinde konuştu ve şunları söyledi: "İlişkilerimizin iyileştirilmesi için bir depreme daha ihtiyaç yok"


Table of Contents

  Yunanistan'ın gönderdiği arama kurtarma ekibini ziyaret ettiğini ve teşekkür ettiğini aktaran Çavuşoğlu, söz konusu ekiplerin, geldikleri andan itibaren 7 gün 24 saat esasıyla burada çaba sarf ettiğini dile getirdi.

  Çavuşoğlu, "Canlı olarak çıkarılan her kişiden sonra sadece burada Yunanistan ekibinin değil, tüm Yunan halkının da ne kadar mutlu olduğunu gördük, izledik. İyi komşuluk böyle günlerde belli olur." sözlerini sarf etti.

  1999'da yaklaşık bir ay arayla hem Türkiye'de hem Yunanistan'da deprem yaşandığını hatırlatan Çavuşoğlu, önce Yunanistan'ın Türkiye'nin yardımına koştuğunu daha sonra da Türkiye'nin Yunanistan'a yardım ettiğini anımsattı.

  Çavuşoğlu, 1999'da bu durumun TIME dergisi tarafından haberleştirildiğini dile getirerek, "Ben o zaman siyasetçi değildim, bir okuyucu mektubu gönderdim TIME dergisine ve daha sonra yayımladılar bu mektubumu. Kısaca şunu söylemiştim, 'Zor günlerde birbirimize yardım etmemiz önemli ama ilişkilerimizi geliştirmek için başka bir deprem ve başka bir felaketi beklemek zorunda değiliz'." ifadesini kullandı.

  O zaman bunu sade bir Türk vatandaşı olarak söylediğini, bugün de Türkiye'nin Dışişleri Bakanı olarak aynı düşüncede olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

  "Umarım görüş ayrılıklarımızı da diyalog yoluyla samimi bir şekilde ele alıp çözmek için çaba sarf ederiz. Ben, dostum Nikos Dendias'a ve onun şahsında Yunanistan hükümetine ve tüm Yunan halkına, bize bu zor günlerde verdikleri destek için şükranlarımı sunuyorum."

  DENDİAS: YUNANİSTAN ELİNDEN GELEN DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEK

  ​​Dendias, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile basına açıklamalarda bulundu.

  Depremlerde hayatını kaybeden binlerce kişi için Yunanistan hükümeti ve halkı adına başsağlığı dileyen Dendias, Çavuşoğlu'nun Yunan kurtarma ekibinin faaliyetleri ve kendi heyetinin bölgeyi ziyareti dolayısıyla memnuniyetini dile getirmesinden ötürü teşekkür etti.

  Dendias, bölgede arama kurtarma faaliyeti yürüten Yunan ve Avrupa ülkelerinden gelen ekiplerin kurtardığı hayatlardan son derece memnun olduklarını vurgulayarak "Çavuşoğlu ile biraz önce Avusturya, Hollanda ve İzlanda kurtarma ekibinin çadırını ziyaret etme fırsatı bulduk. Burada aldığımız bilgilere göre toplamda 205 kişinin, Yunanistan'dan gelen ekip de dahil olmak üzere, tüm bu ekipler tarafından kurtarıldığını öğrendik." ifadesini kullandı.

  Yunan hükümetinin, Türk hükümetine ve halkına bu zor günleri aşması için verdiği desteğin burada bitmeyeceğine işaret eden Dendias, "Başbakan (Kiryakos) Miçotakis'ten aldığım talimat doğrultusunda şunu söylemek istiyorum ki; biz Yunanistan olarak hem ikili düzeyde hem AB düzeyinde zor günlerin aşılması için elimizden gelen bütün çabayı göstermeye devam edeceğiz." dedi.

  Dendias, Çavuşoğlu'nun "Zor günlerde birbirimize yardım etmemiz önemli ama ilişkilerimizi geliştirmek için başka bir deprem ve başka bir felaketi beklemek zorunda değiliz." sözüne kendisinin de katıldığını belirterek ilişkilerin düzelmesi için bir depremi daha beklemeye gerek olmadığı kanaatinde bulunduğunu kaydetti.

  Yunan vatandaşlarının, Türk halkına karşı karşıya kaldığı bu felakette destek vermelerinden dolayı son derece gururlu olduğunun altını çizen Dendias, Çavuşoğlu'na ve Türk hükümetine bu çok zor koşullarda ve zamanda kendilerine gösterdikleri yakın misafirperverlik için teşekkürlerini iletti.

  Dendias, açıklamalarından önce Çavuşoğlu ile AFAD Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti.

  Sources


  Article information

  Author: Frank Ware

  Last Updated: 1703314082

  Views: 1114

  Rating: 3.7 / 5 (48 voted)

  Reviews: 82% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Frank Ware

  Birthday: 1976-12-17

  Address: 67708 Kevin Place, Jacobmouth, RI 91525

  Phone: +4429477235041268

  Job: Laboratory Technician

  Hobby: Surfing, Sculpting, Telescope Building, Embroidery, Skiing, Kite Flying, Raspberry Pi

  Introduction: My name is Frank Ware, I am a striking, Colorful, steadfast, priceless, receptive, unwavering, venturesome person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.